GÜNEŞ KREMLERİ

Güneş biz insanlar ve diğer canlı cansız bütün varlıklar için çok önemli ve gereklidir. Güneş vücudumuza oldukça yararlıdır fakat bunun yanı sıra zararları da vardır. Güneşin en büyük zararını ona fazlaca maruz kalarak hissediyoruz. Bu zararları engellemenin en doğru yolu güneş kremleridir. En değerli organımız olan cildimizi güneşin zararlarına karşı korumak için kullanmakta olduğumuz güneş kremlerini eğer ki doğru kullanamazsak bu ürünlerin koruyucu etkisi azalır. Bu yüzden öncelikle güneş kremi cildimize göre nasıl seçilir ve ne kadar sürülmeli hangi saatte kullanılmalı gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir.

Güneş kremlerini satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca şeyler vardır. Bunların başında sizler için doğru olan SPF rakamını bulmak gelmektedir. Güneş kremi üzerinde 8, 10, 20, 30, 50 gibi rakamlar vardır. Buradan çıkaracağımız sonuç şudur; düşük rakamlar güneş kreminin koruyucu etkisinin daha az olduğunu, yüksek rakamlar ise bu etkinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Güneş kremlerinde yapılan en büyük hata kremi fazla sürünce koruma faktörünün arttığının düşünülmesidir. Yani cildinize iki kat güneş kremi sürseniz bile faktörü ikiye katlamazsınız. Eğer açık tenli iseniz ve cildiniz alerjik ise en yüksek değer olan 50 koruma faktörü ile güneş kremine başlamalısınız. Tam tersi koyu bir cildiniz var ise de düşük değerler yeterli olacaktır. Ayrıca kuru bir cildiniz var ise yoğun kremli ürünler seçmeli, yağlı bir cildiniz var ise de yağsız ve hafif formülle hazırlanmış güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

Güneş kremleri yalnızca yaz ayında kullanmak yanlıştır. Kışında güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Hatta uzmanlar güneş kremleri kullanan kişilerin cildinin geç yaşlandığını söylemektedirler. Güneş kremleri hakkında bilinen bir diğer yanlış ise kapalı, bulutlu havalarda güneş kreminin kullanılmasının gerek olmadığıdır. Çünkü hava son derece kapalı ve bulutlu olsa bile güneşin o zararlı ışınları cildinize zarar verir. Açık havada verdiği zarardan daha azını verse bile yine de cildimizi korumamız önemli bir detaydır. Açık havalarda olduğu gibi kremi sürekli sürmeniz gerekmese bile bir kere bile olsa sürmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Güneş kreminin cilt tarafından emilmesi önemlidir. Bu sebeple de güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce güneş kreminizi cildinize sürmelisiniz. Diyelim ki güneşe çıktığınızda sürdünüz. Bu durumda cilt terlemiş olacağı için güneş kremini o anda sürseniz bile terle birlikte krem cildinizden atılır. Veya cilt tarafından emilmediği için terinizi peçete yardımı ile silerken kremde silinir. Ayrıca güneş kremlerini yeterli miktarda cildinize uygulamanız gerekmektedir. Ne çok az ne çok fazla kullanmak etkisini kaybettirebilir. Güneş kremlerini en çok alın, burun, omuz, ayaklar ve diz kapaklarına uygulamalısınız. Çünkü bu bölgelerde cildimiz incedir. İnce olduğu içinde güneş yanıklarının en fazla görüldüğü yer olarak kabul edilir. Bu bölgelere kalın bir tabaka halinde güneş kremi uygulayabilirsiniz. Hatta kremi fazla dağıtmadan bile uygulamanız daha yararlı olacaktır. Bu bölgelerin dışında kalan yerlere ise normal olarak sürebilirsiniz.

Tatile gittiniz ve güneş altında uzun süre kalacaksınız. Böyle bir durumda cildinizin yanmaya başlamasını kesinlikle beklemeyin. Sürekli olarak cildinizin hassas bölgeleri başta gelmek üzere kremi tekrar sürmelisiniz. Özellikle denize girip çıktıktan sonra size tavsiyem kremi tazelemenizdir. Hepimiz biliyoruz ki güneş ışınları öğle saatlerinde dik gelir. Cildimize zarar verdiği saatler de bu saatlerdir. Öğle saatlerinde cildinizi daha dikkatli korumanız önemlidir. Yaz veya kış, hava kapalı veya açık fark etmeden cildinize gereken özeni güneş kremleri ile sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise en önemli detay güneş kremlerinin son kullanma tarihleridir. Bu tarihlere dikkat edip ona göre kullanmalısınız. Tarihi geçmiş bir ürünün hiçbir etkisi olmayacağını unutmamanız gerekmektedir.

https://www.dermoeczanem.com/gunes-urunleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir